W komentarzu do tego wpisu Pani Sabina zwróciła uwagę na ciekawy aspekt dotyczący odpowiedzi zamawiającego na pytania do specyfikacji. Jak się okazuje, sztuką jest nie tylko umiejętne zadawanie pytań, ale także uzyskanie satysfakcjonującej odpowiedzi. Czytelniczka zapytała:
Co zrobić kiedy odpowiedź Nadleśnictwa jest mało wyczerpująca i nie podparta żadnymi przepisami?
Nadleśnictwo ma w pewnych obszarach (np. technologii) dużą swobodę kształtowania zasad współpracy z wykonawcą. Nie zawsze zatem uda Ci się wymusić na zamawiającym, aby pod wpływem Twoich argumentów zmienił zapisy specyfikacji. Czasem może nie zadziałać nawet odwołanie do KIO (którego skądinąd w sprawach technologicznych nie zalecam).
Jeżeli jednak żądasz wyjaśnień SIWZ, masz ustawowe prawo do tego, aby zamawiający udzielił Ci czytelnej, jasnej, rozwiązującej Twoje wątpliwości odpowiedzi, nawet gdy ostatecznie jej treść jest dla Ciebie niekorzystna.
Skoro Lasy Państwowe rozpisują przetargi dysponując publicznym majątkiem, muszą być gotowe przynajmniej wytłumaczyć Ci dlaczego Twoje przyszłe prace mają zamiar zorganizować tak, a nie inaczej. Nie wystarczą tu pokrętne wyjaśnienia, czy ogólnikowe sformułowania.
Jeżeli spotykasz się z sytuacją, w której wyjaśnienie nie jest żadnym wyjaśnieniem, nie zawahaj się zadać pytania ponownie, wskazując Twoje, nadal istniejące wątpliwości.
Drogi ZUL-u, bądź dociekliwy!
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
No to próbujemy jeszcze raz 🙂
Pozdrawiam
Pani Sabino, życzę powodzenia!