Oczywiście, że na tym blogu powinienem napisać o nowej ustawie przetargowej, bo to chyba najważniejsze dla ZUL-i wydarzenie w ostatnich dniach kadencji sejmu.
Po głowie chodzi mi jednak od jakiegoś czasu inny temat, a do prawa zamówień publicznych będę wracał i to wielokrotnie.
Teraz tylko na zachętę – link do druku senackiego. To tylko dla tych, którzy chcą sprawdzić, ile przepisów ma ustawa zmierzająca rzekomo do uproszczenia procedur przetargowych 🙂 .
Zachęcam, bo wniosek będzie zaskakujący.
Postępowanie gospodarcze – nowa procedura przed sądem
Ostatnie tygodnie obfitowały w interesujące nowelizacje. Ponieważ moim zamiłowaniem pozostają procesy sądowe, z zainteresowaniem przyjrzałem się zmianom, które w listopadzie wejdą w życie w obszarze procedury cywilnej. Dla niezorientowanych – to regulacje, które mówią jak ma procedować sąd oraz strony w sporach o zapłatę, umowy, faktury, odszkodowania itp.
Jest w nowej ustawie coś, co powinno zainteresować Ciebie, jako przedsiębiorcę.
Wiem, że Twój główny kontrahent – Lasy Państwowe – jest wypłacalny i generalnie od niego nie musisz dopominać się terminowych płatności. Zdarza się jednak, że pracujesz w charakterze podwykonawcy, realizujesz doraźne zlecenia na rzecz prywatnych właścicieli działek, czyścisz teren pod liniami energetycznymi lub sprzedajesz komuś zrębkę.
Powinieneś zatem mieć świadomość, że do polskiego sądu powraca tzw. postępowanie gospodarcze. Jest to tryb, który znajdzie zastosowanie w sprawach pomiędzy przedsiębiorcami. Osoby prowadzące działalność indywidualną (CEiDG) będą mogły zgłosić chęć prowadzenia sprawy według trybu „zwyczajnego”. Sąd pozostanie związany takim oczekiwaniem.
Jeżeli prowadzisz firmę leśną w formie spółki z o.o. albo zapomnisz złożyć zastrzeżenia, będziesz procesował się wedle nowej procedury.
I teraz, to co najważniejsze. Postępowanie gospodarcze wprowadza ograniczenia dotyczące dowodów. Restrykcje obejmą wykazywanie tego, jaka była treść umowy z kontrahentem. W przypadku, gdy będziesz spierał się o to, czy Twój partner biznesowy miał jakiś obowiązek na podstawie umowy, będziesz musiał w pierwszej kolejności wykazać to dokumentem. Przesłuchania będą w takiej sytuacji dopuszczalne wyjątkowo.
Zapobiegliwość firmy leśnej
Poczekajmy jeszcze na to, jak nowe regulacje „dotrą się” w praktyce. Może się okazać, że sędziowie nieco złagodzą wydźwięk nowelizacji. Póki co, zachęcam Cię jednak do tego, aby:
- zawierać umowy na piśmie lub potwierdzać ustalenia choćby drogą e-mailową;
- zadbać o to, aby wzajemne prawa i obowiązki były opisane w sposób jak najbardziej kompleksowy i czytelny;
- pamiętać o tym, aby zmiany w zasadach współpracy znajdowały odzwierciedlenie w aneksach lub dodatkowej korespondencji, także e-mailowej.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }