Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Nowy Rok Przetargowy – skrócony termin składania ofert

Łukasz Bąk10 stycznia 2019Komentarze (0)

Wylegując się na kanapie w okresie świątecznym zastanawiałem się, czy w przetargach leśnych cezura czasowa jaką jest Nowy Rok ma znaczenie. Chyba tylko taki, że wolne dni na koniec grudnia utrudniają ZUL-om korzystanie z ustawowych uprawnień (zobacz ten wpis). Nadleśnictwa dobrze zdają sobie z tego sprawę dokonując wyboru ofert tuż przed świętami lub sylwestrem.

Przejście ze starego roku w nowy ma jeszcze mniejszą doniosłość wtedy, gdy u zamawiających trwa karuzela kolejnych przetargów. Te następujące po sobie postępowania są wywołane albo zbyt wysokimi stawkami ofertowymi albo wręcz całkowitym brakiem ofert. O zjawisku pisze Rafał Jajor we wstępniaku do styczniowej Gazety Leśnej.

W tym kontekście chcę wrócić do zagadnienia, które poruszałem na początku grudnia.

Tym, którzy chcą pozostać w grze radzę zachować czujność. Zamawiający, choć nie wszyscy, stosują bowiem młody przepis z Prawa zamówień publicznych. Jest tam norma, która pozwala narzucić skrócony termin składania ofert. Powodem może być „pilna potrzeba udzielenia zamówienia i istnienie uzasadnienia dla skrócenia terminu składania ofert.” Ten maksymalnie krótki czas to zaledwie 15 dni.

Czy brak rozstrzygnięcia pierwszego przetargu może uzasadniać stosowanie wyjątku? Jeżeli przyjrzeć się orzecznictwu KIO, to wychodzi na to, że tak. Izba wyraża bowiem pogląd, że

nawet wtedy, gdy zamawiający mógł przewidzieć konieczność przeprowadzenia postępowania, stosowanie wyjątkowego terminu jest uzasadnione.

Przełóżmy to na praktykę usług leśnych. Nawet jeżeli Nadleśnictwo wie, że za oszacowane stawki nikt nie złoży oferty mieszczącej się w budżecie zamawiającego, przy drugim podejściu do przetargu może stosować skrócony termin składania ofert.

***

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: