W drodze do sądu termometr pokazywał:
Umówmy się, w taki upał to nawet blogować się nie chce, a co dopiero siedzieć w todze na sali rozpraw… Dlatego przedmiotem dzisiejszego wpisu jest temat uboczny i lekki.
***
Aktualizacja kodów PKD jest związana ze zmianami w prawie sprzed kilku lat. W 2014r. uchwalono nowelizację ustawy o KRS. Obowiązkiem stało się, aby podmioty wpisane do rejestru wykazywały nie więcej niż 10 pozycji – kodów. Dodatkowo należało wskazać jeden przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy.
Ustawodawca dał trochę czasu na zmiany. W praktyce rejestrowało się je przy okazji innych wpisów, np. zmiany wspólników, członków zarządu, treści umów spółek itp.
***
W branży leśnej działają także podmioty wpisane do KRS. Chciałem Cię zatem poinformować, że w tym roku upływa ostateczny termin na aktualizację kodów PKD. Ten dzień to 1 grudnia 2019r. Zaniechanie zgłoszenia zmian może spowodować wszczęcie postępowania przymuszającego, a w dalszej kolejności nawet nałożenie grzywien na członków zarządu.
Co ważne – jeżeli przedmiot działalności wynika z umowy spółki, aktu założycielskiego lub statutu i jest zgodny z PKD z 2007 roku, zgłoszenie nie wymaga ich zmiany. Ograniczy się ono w takim przypadku do wypełnienia stosownych formularzy oraz uiszczenia opłaty.
Sprawdź, czy przy okazji nie masz potrzeby dokonania innych wpisów – wtedy unikniesz wielokrotnego ponoszenia prowizji sądowej. Może w Twoim KRSie widnieje jeszcze jakiś nieaktualny wspólnik, może adres siedziby uległ w międzyczasie zmianie…? Aktualizacja kodów PKD jest dobrym pretekstem, aby te wszystkie kwestie ostatecznie „wyczyścić”.
Szczegółowe informacje o klasyfikacji działalności znajdziesz w tym miejscu, a wyszukiwarka kodów tutaj.
***
Dla osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, nie posiadających spółek: ten wpis.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }