Wraz z nadejściem elektronizacji przetargów pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące stosowania nowych przepisów. Ot choćby na przykład,
jak powinno wyglądać pełnomocnictwo do złożenia JEDZ.
Jeden z moich Klientów zapytał mnie, czy konsorcjant może udzielić takiego upoważnienia na piśmie, nie elektronicznie. Na prośbę tegoż Klienta przygotowałem wniosek o wyjaśnienie SIWZ. Na odpowiedź czekamy.
Pełnomocnictwo do złożenia JEDZ w formie pisemnej oznaczałoby, że w przetargach ogłoszonych jeszcze przed 18 października konsorcjant będzie zwolniony z konieczności posiadania elektronicznego podpisu. Wystarczy, że na kartce papieru upoważni lidera, który taki podpis posiada. Lider złoży następnie elektroniczny JEDZ w imieniu własnym i partnera.
Informacja w powyższym zakresie jest istotna, bo może pozwolić na rezygnację z zamówienia podpisu, nawet w trybie ekspresowym.
Urząd Zamówień Publicznych opowiedział się za formą pisemną. Taką opinię wyraził Dyrektor Departamentu Prawnego Urzędu w odpowiedzi na zapytanie Polskiego Stowarzyszenia Zamówień Publicznych. Dokument takiej rangi ma swoje znaczenie i eksperckie publikacje już go cytują.
Okazuje się, że Lasy Państwowe podeszły do problemu na etapie tworzenia SIWZ nieco bardziej ostrożnie. Nakazały bowiem wprost (tak jest przynajmniej w niektórych specyfikacjach), aby pełnomocnictwo do złożenia JEDZ miało formę elektroniczną. Sądzę, że wynika to z różnorodnych opinii funkcjonujących w środowisku specjalistów od zamówień publicznych. Opinie wyrażano jeszcze przed powstaniem wspomnianego powyżej pisma UZP.
I teraz najważniejsza informacja w tym wpisie – otóż znam już jeden przypadek Nadleśnictwa, które wycofało się z pierwotnego zapisu SIWZ.
Zamawiający zmienił Specyfikację w ten sposób, że wprost zezwolił, aby pełnomocnictwo do złożenia JEDZ miało formę kartki papieru.
Dobra decyzja!
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam,
w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie , zaszyfrowane i podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym dokumenty JEDZ, każdy z uczestników konsorcjum wysyła ze swojej skrzynki mailowej osobno czy kilka dokumentów można wysłać z jednej np. z Lidera?
Pani Aleksandro,
bardzo dziękuję za pytanie.
Nie ma konieczności, aby każdy z konsorcjantów przesyłał odrębny e-mail.
To trochę tak, jakby każdy JEDZ papierowy musiał trafiać do Nadleśnictwa w oddzielnej kopercie…
Proponuję zatem wysłać wszystkie JEDZ-e w jednym e-mailu, stosując się przy tym ściśle do wytycznych Nadleśnictwa dotyczących tytułu i treści takiej wiadomości.
Proszę pamiętać, że wszystkie JEDZ-e muszą być zaszyfrowane, a hasła do odszyfrowania (w odniesieniu do każdego z konsorcjantów) muszą znaleźć się w formularzu ofertowym.
Z daleko posuniętej ostrożności, dodatkowo w pełnomocnictwie udzielonym liderowi wpisałbym upoważnienie do złożenia JEDZ-a w imieniu konsorcjanta. Takie umocowanie obejmuje wzór pełnomocnictwa, który może Pani pobrać na blogu.
Proszę zadbać o uzyskanie potwierdzenia dostarczenia do Nadleśnictwa wspomnianego e-maila.
Dziękuję bardzo za poradę. Skorzystałam ze wzoru pełnomocnictwa.