W jednym z Nadleśnictw, po otwarciu ofert, doszło do unieważnienia przetargu. Zamawiający dopatrzył się w SIWZ błędów, które groziły nielegalnością całego postępowania.
Wadliwa specyfikacja
Rzeczywiście okazało się, że specyfikacja zawiera wątpliwe zapisy dotyczące kryteriów oceny ofert (co sam sprawdziłem) i miałbym poważne obawy, czy obroniłaby się w postępowaniu przed KIO.
Nie chcę poświęcać tego wpisu wskazanej wadzie SIWZ, do niej jeszcze w przyszłości wrócę. Przykład unieważnionego postępowania uświadomił mi jednak, jak istotne jest wnikliwe analizowanie SIWZ przez samych wykonawców.
Skutki unieważnienia przetargu
Unieważnienie przetargu po otwarciu ofert nie jest na rękę tym, których oferty wydawały się najkorzystniejsze. Muszą oni stanąć w szranki z konkurencją ponownie i to w warunkach, w których już raz zdążyli ujawnić swoje stawki. Dodatkowym nieszczęściem jest, że przy ponownym przetargu do wyścigu staną tzw. „spadochroniarze” (zastrzegam, to nie termin prawniczy, ale zaczerpnięty od moich Klientów 🙂 ), zatem firmy, które zdążyły wcześniej przegrać w innych Nadleśnictwach. Unieważnienie przetargu jest więc nieprzyjemną niespodzianką dla tych, którzy wydawali się zwycięzcami w pierwszym biegu.
Z drugiej strony, oczywiście ci, którzy pogodzili się z przegraną, teraz triumfują! Mają szansę powalczyć o zamówienie raz jeszcze.
Jak zapobiec unieważnieniu
Zamawiający, jak każdy z nas, nie jest doskonały i mogą zdarzyć się po jego stronie błędy wymagające czasem tak radykalnych środków jak unieważnienie przetargu. Jeżeli jednak nie chcesz narażać się na niespodzianki, pamiętaj o możliwości zadawania pytań do SIWZ, a także jej zaskarżania. Może zdarzyć się, że wychwycisz błędy i nieprawidłowości w specyfikacji, które zamawiający będzie chciał skorygować, aby nie musieć potem przechodzić przez całe postępowanie jeszcze raz. Unieważnienie przetargu oznacza po stronie Nadleśnictwa dodatkowy, duży nakład pracy. Zapewne chciałoby go uniknąć.
O zadawaniu pytań do SIWZ więcej dowiesz się tutaj i tutaj.
O zaskarżaniu specyfikacji przeczytasz z kolei tutaj.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }