Trwają przygotowania dokumentów przetargowych. W niektórych rejonach dokumenty już zostały przygotowane, a oferty otwarte przez Nadleśnictwa. Toczą się ciężkie boje o stawki.
Konsultujemy z Klientami kosztorysy, formularze JEDZ, załączniki, oświadczenia, a wśród nich także pełnomocnictwa, które składa lider konsorcjum.
Jeżeli potrzebujesz wzoru upoważnienia dla lidera, znajdziesz go oczywiście na tym blogu.
***
Jak widzę, praktyką jest, że lider konsorcjum sam także podpisuje udzielone mu pełnomocnictwo. W wielu konsorcjach przyjęło się, że podpisy składają wszyscy członkowie grupy. Otóż absolutnie nie jest to konieczne.
***
Pełnomocnictwo, jak się fachowo wskazuje, jest jednostronną czynnością prawną. Oznacza to tyle, że jego skutek polega na wydaniu wiążącego oświadczenia prawnego przez jedną osobę. Dla porównania – umowa będzie dwustronną czynnością, bowiem do jej zawarcia potrzebne nam są dwa lub więcej podpisów.
Czy lider konsorcjum musi udzielić zgody na przyjęcie pełnomocnictwa?
Na ten temat uczeni w prawie pisali sążniste tomy i nie ma sensu wgłębiać się w takie rozważania. Jedno jest pewne, kiedy lider składa do Nadleśnictwa wraz z ofertą dokument upoważnienia, to nawet jeżeli sam go nie podpisał, jest oczywiste, że akceptuje swoje powołanie. Posłużenie się kwitem przy wysłaniu oferty jest tu dostatecznie jasnym sygnałem.
***
W toku niemal dorocznych podróży przetargowych po ciekawych zakątkach kraju natrafiłem na perłę średniowiecznej architektury. Ta kaplica, zbudowana przez zakon Templariuszy, ma niemal 900 lat!
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }